Kaj je osebni stečaj in komu je namenjen?
Osebni stečaj je namenjen ljudem – potrošnikom in podjetnikom ter zasebnikom, ki se znajdejo v tako hudi finančni stiski, da kljub premoženju, ki ga imajo, ne morejo redno in v celoti plačevati obveznosti do svojih dolžnikov. V takem primeru pravimo, da je nastopila insolventnost oz. prezadolženost dolžnika.
Insolventni dolžnik je torej tisti, ki ne more več tekoče poravnavati svojih obveznosti, ker nima zadostnih likvidnih sredstev. Takšna oseba ima sicer lahko dovolj premoženja (npr. premičnin, nepremičnin,…), da poplača svoje upnike v celoti, običajno pa so dolgovi večji od njenega celotnega premoženja.
Kdo lahko v Republiki Sloveniji razglasi osebni stečaj?
- fizična oseba, ki ima stalno ali začasno prebivališče v Republiki Sloveniji;
- potrošnik, ki nima niti stalnega niti začasnega prebivališča v Republiki Sloveniji, če v Republiki Sloveniji prejema plačo ali druge stalne prejemke ali, če je njegovo premoženje v Republiki Sloveniji;
- podjetnik ali zasebnik, ki nima niti stalnega niti začasnega prebivališča v Republiki Sloveniji, če ima sedež v Republiki Sloveniji.
Osebni stečaj lahko predlaga dolžnik sam, kar je tudi najpogosteje, lahko pa osebni stečaj nad prezadolženo osebo predlagajo tudi upniki.
Kaj je namen osebnega stečaja?
Namen osebnega stečaja je, da bi vsi upniki iz premoženja stečajnega dolžnika prejeli plačilo svojih navadnih terjatev do stečajnega dolžnika hkrati in v enakih deležih. Terjatve upnikov v delu, v katerem te niso plačane iz razdelitvene mase stečajnega dolžnika, ne prenehajo in jih lahko upniki uveljavljajo proti stečajnemu dolžniku tudi po koncu postopka osebnega stečaja, razen, če stečajni dolžnik predlaga odpust obveznosti.
Kaj so glavni cilji osebnega stečaja?
Glavni cilji osebnega stečaja so, da so navadni upniki poplačani hkrati in v enakih deležih. Za stečajnega dolžnika je glavni cilj, da se mu po uspešno prestanem postopku odpusta obveznosti odpustijo vsi dolgovi.
Pogoji za začetek osebnega stečaja Prezadolženost oziroma insolventnost. Premoženje ni pogoj za začetek postopka osebnega stečaja. | Cilj osebnega stečaja Postopek osebnega stečaja v osnovi zasleduje dva cilja: primarni je poplačilo upnikov iz premoženja dolžnika in drugi odpustiti dolžniku dolgove, ki v postopku ne bodo poplačani. | Predlog za začetek stečaja Dolžnik lahko predlaga začetek stečaja na način, da predlog in potrebna dokazila pošlje na pristojno sodišče. Dolžnik pa lahko vloži predlog za začetek postopka osebnega stečaja tudi na zapisnik pri sodišču, ki je stvarno in krajevno pristojno za odločanje o tem predlogu. |
Odpust obveznosti
Odpust obveznosti je poseben postopek, ki je v večini primerov sestavni del osebnega stečaja. Pri osebnem stečaju ima dolžnik možnost predlagati odpust obveznosti, ki stečajnega dolžnika v primeru, da odpust obveznosti uspešno prestane, razbremeni dolgov, ki so nastali do začetka postopka osebnega stečaja. Vendar je tudi pri odpustu obveznosti potrebno opozoriti, da tudi tukaj veljajo izjeme in vseh dolgov ni mogoče odpustiti.
Odpust obveznosti omogoča dolžniku, ki je v osebnem stečaju, da se na ta način, v preizkusnem obdobju nekaj let (najmanj dve leti in največ pet let), finančno rehabilitira in nato nadaljuje svoje življenje brez dolgov.
Ovire za odpust obveznosti
Poleg tega, da vseh dolgov ni mogoče odpustiti, mora dolžnik na sodišče predložiti še izjavo, da ni ovir za odpust njegovih obveznosti. Lahko namreč obstajajo ovire in v kolikor je temu tako, potem odpust obveznosti dolžnika ni dovoljen. V takem primeru dolžniku ne morejo biti odpuščene niti terjatve, ki so sicer odpustljive, zato se je pred vložitvijo predloga za postopek osebnega stečaja potrebno obrniti na izkušenega svetovalca, ki bo z vami pregledal, ali obstaja kakšna ovira za odpust dolgov. Ne odlašajte in nas pokličite.
Pravni učniki odpusta obveznosti
Pravni učinki odpusta obveznosti so zelo pomembni tako za upnika, kot tudi za dolžnika. Ko enkrat sklep o odpustu obveznosti postane pravnomočen, preneha upnikova pravica sodno uveljavljati terjatev, če zanjo učinkuje odpust obveznosti, in sicer v delu v katerem ta, do pravnomočnosti, ni bila plačana. V primeru, da stečajni dolžnik prostovoljno plača neplačani del, dolžnik nima pravice zahtevati vračila za prostovoljno plačani del po pravilih o neopravičeni obogatitvi.
Predujem
S sprejetjem novele ZFPPIPP-F dolžnikom, ki predlagajo začetek postopka osebnega stečaja ni več potrebno plačati predujma v višini cca. 2.000,00 EUR, saj se ta črpa direktno iz proračuna RS in se, v primeru, da ima dolžnik premoženje, v teku postopka osebnega stečaja vrne nazaj v proračun RS.
Insolventnost
Za razliko od pravne osebe pri kateri velja domneva insolventnosti, v kolikor predlog za stečaj vloži dolžnik, se za postopek osebnega stečaja to pravilo ne uporablja in mora pri osebnem stečaju dolžnik svojo insolventnost izkazati.
Premoženje dolžnika
Dolžnikovo premoženje sodišče in kasneje dodeljeni upravitelj ugotavljata na podlagi poročila stečajnega dolžnika o stanju premoženja, ki ga dolžnik priloži sodišču, skupaj s predlogom za stečaj. Podpis na tem poročilu mora dolžnik overiti. Cena overitve podpisa na upravni enoti stane cca. 3 EUR